Seuroille

Keräyssäännöt

1. Kunniakierrokselle osallistuva kerääjä hankkii tukijoita, jotka suorittavat tukimaksun. Tukijoiden lukumäärällä ei ole ylärajaa.

2. Osallistua voi kuka tahansa kuntoilemalla yhden tunnin aikana niin pitkän matkan kunniakierros-reitillä kuin haluaa. Kerääjän ei ole kuitenkaan välttämätöntä osallistua KK- tapahtumaan.

3. Tukija maksaa sopimansa summan jokaiselta kierrokselta tai sovitun kertamaksun. Suositeltu minimi summa on 15 euroa (virallinen alaraja on 5 euroa).

4. Käteismaksuja ei saa kerätä.

5. Laskutustiedot kerätään keräyslomakkeille tai älypuhelimella käyttäen Kunniakierros-applikaatiota. Seurat tallentavat tiedot laskutusjärjestelmään ja hallinnoivat laskutusta.

6. Kertamaksujen paperi- ja sähköpostilaskut voi toimittaa tukijoille halutussa aikataulussa. Kierrosmaksujen laskut voi toimittaa eteenpäin tapahtuman jälkeen.

7. Kierrosmäärässä lasketaan täydeksi myös aloitettu kierros.

8. Kunniakierroksen järjestäjinä voivat toimia vain Suomen Urheiluliiton jäsenseurat, kukin itsenäisenä keräysyksikkönä.

9. Keräyksen yhteydessä on kiellettyä järjestää arpajaiset tai muu toiminto, jossa osallistuvalle luvataan kokonaan tai osittain sattumaan perustuva voitto.

10. On kiellettyä järjestää rahankeräys tavalla, jossa kaupankäynti tai yhdistyksen jäsenhankinta ovat ilmeisessä vaarassa sekoittua keskenään.

Keräyslupa

Manner-Suomi
Keräysluvan saaja Suomen Urheiluliitto ry ja toimeenpanijat Suomen Urheiluliiton jäsenseurat. Luvan myöntänyt Poliisihallitus 31.3.2017, lupanumero RA/2017/376, keräysaika 1.1.2017–31.12.2018, keräysalue Manner-Suomi.

Ahvenanmaa
Lupa ÅLR 2017/8818, luvan myöntänyt Ålands landskapsregering 30.11.2017, keräysaika 01.01.2018–31.12.2018, keräysalue Ahvenanmaa.

Kerättävät varat käytetään 2017–2018 aikana lasten ja nuorten yleisurheilutoiminnan järjestämiseen seuroissa, piireissä ja Suomen Urheiluliitossa.

Piiripäälliköt

Etelä-Karjala Kivelä Jaakko 044 7878 788 jaakko.kivela@sul.fi
Etelä-Pohjanmaa Kaukoranta Ilpo 0400 737325 kaukoranta.ilpo@gmail.com
Etelä-Savo Husso Kalle 050 3219803 kalle.husso@esliikunta.fi
Helsinki Kivelä Jaakko 044 7878 788 jaakko.kivela@sul.fi
Häme Lehtonen Jouko 0500498480 jouko.lehtonen@messu.com
Kainuu Viirret Seppo 040 7013349 seppo.viirret@kajaani.net
Keski-Pohjanmaa Kivelä Jaakko 044 7878 788 jaakko.kivela@sul.fi
Keski-Suomi Kivelä Jaakko 044 7878 788 jaakko.kivela@sul.fi
Kymenlaakso Heikkilä Juha 040 8245652 juhakalevi.heikkila@pp.inet.fi
Lahti Kivelä Jaakko 044 7878 788 jaakko.kivela@sul.fi
Lappi Huotari Matti 0400 194537 mh.huotari@gmail.com
Länsi-Pohja Hallikainen Elli-Tarja 0400395894 ellitarja52@gmail.com
Nyland-Åboland Lignell Glenn 0400 986074 glenn.lignell@ifraseborg.fi
Pohjois-Karjala Hyttinen Jouni 040 5737922 jouni.hyttinen@liperi.fi
Pohjois-Pohjanmaa Tervo Kalevi 044 028 4074 velit@suomi24.fi
Pohjois-Savo Eronen Timo 040 8605879 timo.eronen@andritz.com
Satakunta Kyösti Kimmo 050 5149422 kimmo.kyosti@pp.inet.fi
Uusimaa Laine Lauri 050 3862217 lauri.laine74@gmail.com
Varsinais-Suomi Kivelä Jaakko 044 7878 788 jaakko.kivela@sul.fi
Åland Roiha Jocke 040 5310325 jocke.roiha@aland.net
Österbotten Aspfors Christer 050 3368749 christer.aspfors@multi.fi